Wizyta studyjna w Łodzi – inspiracje dla Tomaszowa

W ramach projektu „Tomaszowskie Centrum Usług Środowiskowych” w dniu 6 maja 2025 r. pracownice MOPS w Tomaszowie Mazowieckim uczestniczyły w wizycie studyjnej w Łodzi.
Głównym celem wyjazdu było zapoznanie się z innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie wsparcia osób z niepełnosprawnościami i chorobami psychicznymi. Szczególną uwagę poświęcono funkcjonowaniu mieszkań wspomaganych oraz formom dziennej opieki środowiskowej, które mogą posłużyć jako inspiracja do wdrażania podobnych usług w naszym mieście.
Odwiedzone placówki
1. Całodobowe Centrum Opieki Środowiskowej – ul. Krawiecka 10abc
Placówka prowadzona przez Towarzystwo Przyjaciół Niepełnosprawnych (TPN) oferuje wsparcie osobom z niepełnosprawnościami i zaburzeniami psychicznymi. Działa w formie rozproszonej sieci 15 mieszkań wspomaganych, w których przebywa 60 osób.
Kadra – w skład której wchodzą pedagodzy, psychologowie, terapeuci, doradcy zawodowi i prawnicy – zapewnia wsparcie w codziennym funkcjonowaniu, m.in. w przygotowywaniu posiłków, zakupach, utrzymaniu higieny czy przyjmowaniu leków. Duży nacisk kładzie się także na aktywizację zawodową.
Placówka finansowana jest ze środków Miasta Łódź oraz PFRON. Pobyt jest częściowo odpłatny.
2. Dzienny Dom Pomocy – ul. Pierwszej Dywizji 16/18
Placówka prowadzona przez Łódzki Sejmik Osób Niepełnosprawnych wspiera młodzież i młodych dorosłych (14–40 lat) ze znacznym stopniem niepełnosprawności. Oferta obejmuje transport, zajęcia terapeutyczne (plastyczne, kulinarne, taneczne, biblioterapia, relaksacja), treningi społeczne i wsparcie specjalistów.
Część personelu to osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności, co buduje dodatkową empatię i zrozumienie w relacji z podopiecznymi. Koszty pobytu są częściowo pokrywane przez uczestników.
3. Mieszkanie wspomagane – ul. Gdańska 8
To całodobowe mieszkanie wspierające osoby dorosłe z niepełnosprawnością intelektualną, prowadzone przez TPN. Mieszkańcy muszą być zdolni do samodzielnego wykonywania podstawowych czynności dnia codziennego. Placówka oferuje wsparcie terapeutyczne, motywując mieszkańców do samodzielności.
Mieszkanie zamieszkują obecnie 3 kobiety i 2 mężczyzn. Każdy ma jednoosobowy pokój dostosowany do indywidualnych potrzeb. Terapeuci wspierają mieszkańców popołudniami i w weekendy, towarzysząc w codziennych obowiązkach.
Wizyta studyjna była cennym doświadczeniem dla naszej kadry. Pokazała, że profesjonalne, zindywidualizowane i kompleksowe wsparcie środowiskowe jest możliwe do wdrożenia także w naszym mieście.










